Strona główna - Aktualności Uroczystości 153 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

22 stycznia, 2016 Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Uroczystości 153 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

W piątek 22 stycznia 2016 r. Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Marek Pruszak oraz inni elbląscy radni wzięli udział w miejskich obchodach 153 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. . Poniżej przemówienie Przewodniczącego Rady Miejskiej.

Przemówienie z okazji 153.rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego


Na stoku cytadeli poniósł śmierć okrutną...
Nie ginie, kto za wiarę i wolność umiera;
A jednak grób zarasta pamięć się zaciera,
To smutno! Pisał poeta o Romualdzie Traugucie

Trzeba dziś w 153. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego wspomnieć jednego z najwybitniejszych oficerów naszej historii, dyktatora Powstania Styczniowego, słynącego z osobistej prawości i wiary.

W swojej odezwie do powstańców Traugutt pisał:

„Żołnierze bracia! Nie na podbój idziemy, ale na odbiór wydzieranego nam dobra boskiego. Dobrem boskim jest wolność. Wygraną będzie ocalenie narodu. Jeżeli przegramy, rzeką krwi naszej inni popłyną ku wolności”.

Traugutt przesłał również listy do papieża Piusa IX z prośbami o błogosławieństwo dla walczących Polaków.

Papież wypowiedział wówczas słowa niezwykle mocne:

„(…) sumienie mnie nagli, abym podniósł głos przeciwko potężnemu mocarzowi, którego kraje rozciągają się aż do bieguna. (…) Monarcha ten prześladuje z dzikim okrucieństwem naród polski i podjął dzieło bezbożne wytępienia religii katolickiej w Polsce”.

A wieszcz narodowy Cyprian Kamil Norwid napisał w swym wciąż aktualnym wierszu takie słowa:

Tam, gdzie ostatnia świeci szubienica,
Tam jest mój środek dziś — tam ma stolica,
Tam jest mój gród.

Od wschodu: mądrość kłamstwa i ciemnota,
Karności harap lub samotrzask z złota,
Trąd, jad i brud.

Na zachód: kłamstwo wiedzy i błyskotność,
Formalizm prawdy — wnętrzna bez istotność,(...)
I wstanę sam.

Braterstwo ludom dam, gdy łzę osuszę,
Bo wiem, co własność ma — co ścierpieć muszę —
Bo już się znam.

Traugutt - kapitan armii carskiej odznaczony orderami za męstwo, chciał uniknąć losu powstańca. Dążył przez lata młodości i dorosłego życia, do spokojnej egzystencji na łonie rodziny. Porzuca jednak dom. Idzie do lasu.

Jakby wbrew sobie, decyduje się nie tylko na udział w Powstaniu, ale chce nim kierować.

Jest przygotowany na wszystko. Wie, że jeśli powstanie się nie powiedzie — on zginie.

Powstanie jednak to „mus”, jak wyraził się później.

Jeden z polskich profesorów tak o nim pisał:

"W młodym, głęboko religijnym mężczyźnie w mundurze rosyjskiego oficera odezwało się z wielką siłą przekonanie, że tu w Polsce bronić trzeba czynnie cywilizacji łacińsko-chrześcijańskiej, że tu nie może mieć miejsca żadna synteza Wschodu i Zachodu. Że Polska katolicka jest czymś unikalnym w tej części świata. I z jej duchowego wnętrza, z jej historii, z jej chrztu – przypomnę w tym roku mija 1050 lat od tego istotnego wydarzenia, bierze początek ta zadziwiająca siła stawiania oporu złu — złu w postaci przemocy, kłamstwa, barbarzyńskich obyczajów i praw — siła, której ulegało każde niemal kolejne pokolenie Polaków. I która przyprawiała o lęk naszych imperialnych sąsiadów. Bo wyrażała bynajmniej nie tylko lokalne tęsknoty.

Ona ogarniała Europę i symbolizowała to wszystko, co było w niej szlachetnym prądem ku prawdziwej wolności".

Romuald Traugutt nie znosił działania połowicznego, chaotycznego, nieprzemyślanego. Był całkowicie oddany Polsce i żadne niepowodzenia go nie załamywały. Podczas przesłuchań nikogo nie zdradził.

Do ostatniej chwili życia nie rozstał się z fotografią żony i dzieci, którą nosił w specjalnym etui na sercu. Spowiednik, który towarzyszył mu w czasie wykonywania wyroku, słyszał jego trzykrotny szept, wypowiedziany ze łzami: Błogosławię żonę i dzieci!

Romuald Traugutt został powieszony na oczach 30 tysięcznego tłumu, który w chwili jego śmierci śpiewał suplikację:„Święty Boże, święty mocny”.

Rosjanie, chcąc zagłuszyć potężny śpiew i głośne modlitwy podczas egzekucji, kazali orkiestrze wojskowej grać walca.

Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia uznawał wybitnego generała za świętego i był inicjatorem starań o jego beatyfikację. Był on też wzorem dla Józefa Piłsudskiego.

"Dążnością Rządu Polskiego być powinno, jest i będzie zawsze prowadzenie ludu Polskiego drogą prawdy — pisał Traugutt — drogą wskazaną przez Boskiego Nauczyciela."

Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Marek Pruszak


 

Polecane artykuły

05 - 10 - 2016

Rafał Traks: Sport narzędziem promocji i budowania przewagi konkurencyjnej.

Sport jest skutecznym elementem promocyjnym o bardzo wysokim potencjale. Może też być z powodzeniem wykorzystywany jako element budowy przewagi konkurencyjnej miast i regionów. Niestety niewiele miast w Polsce wykorzystuje sport jako narzędzie promocji oraz element budowania przewagi konkurencyjnej. Nasze miasto jest tego najlepszym przykładem. Dzięki szeroko rozumianym działaniom sportowym miasto ma szansę uczestniczyć w życiu społecznym swoich obywateli. Promocja przez sport może być łatwym i skutecznym narzędziem komunikacji z otoczeniem oraz podkreślać przywiązanie mieszkańców do terytorium a, co ważniejsze, poczucie odpowiedzialności za sprawy lokalne.

Więcej …

 

04 - 20 - 2015

Maria Kosecka: Chrońmy dzieci

W 2010 roku w Siedlcach zaginęła roczna dziewczynka - Nikola. Do tej pory jej nie odnaleziono. Ze statystyk prowadzonych przez Centrum Poszukiwania osób Zaginionych ITAKA wynika, że wśród zaginionych dzieci najwięcej jest nastolatków, natomiast dzieci najmłodsze stanowią najmniejszą liczbę zaginięć. Ich przyczyną jest brak odpowiedniej opieki. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczne jest przebywanie dzieci poza domem bez opieki osób dorosłych - członków rodziny, nauczycieli, opiekunów. Radna Maria Kosecka apeluje do mieszkańców.

Więcej …

 

Elbląg w sieci

Facebook Twitter Youtube Google Bookmarks

Galerie zdjęć

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości