Strona główna - Aktualności Elbląskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych."

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

02 marca, 2016 Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Elbląskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych."

W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II Wojny Światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Pod pomnikiem Podziemnego Państwa Polskiego Żołnierzy Armii Krajowej odbyły się elbląskie uroczystości. Poniżej treść przemówienia Przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu Marka Pruszaka.

 

W 2009 roku organizacje kombatanckie, skupione wokół Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, reprezentowanych przez Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość“, Związek Narodowych Sił Zbrojnych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej zwróciły się o ustalenie dnia 1 marca dniem antykomunistycznego podziemia. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta – Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę w dniu 9 lutego 2011 roku. Tym samym Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został oficjalnie wpisany do kalendarza świąt państwowych.

PRZEMÓWIENIE NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI  ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH 1 III 2016 r.

„idź wyprostowany      wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami      i obalonych w proch (...)

bądź odważny gdy rozum zawodzi       bądź odważny
w ostatecznym rachunku     jedynie to się liczy(...)

niech nie opuszcza ciebie twoja siostra Pogarda
dla szpiclów katów tchórzy(...)

i nie przebaczaj zaiste      nie w twojej mocy
przebaczać w imieniu tych      których zdradzono o świcie (...)

czuwaj - kiedy światło na górach daje znak - wstań i idź
dopóki krew obraca w piersi      twoją ciemną gwiazdę
(…)
Bądź wierny      Idź”

Te słowa napisał poeta niezłomny - Zbigniew Herbert

Niezłomni ludzie nie dają się złamać. Są nieugięci nawet w obliczu cierpienia i śmierci. Są niezwyciężeni.

Taki był też elblążanin Andrzej Żelazny ps. Cień. Urodzony w Warszawie. Chłopak z pokolenia Kolumbów rocznik 20.  Przed wybuchem wojny marzył o konstruowaniu statków. Wojna przerwała marzenia. Trzeba było stanąć w obronie Ojczyzny. Jako żołnierz AK walczył w Powstaniu Warszawskim.

Charakter miał taki jak nazwisko - nie zmogły go prześladowania, ani w czasie okupacji niemieckiej, ani ubeckie po wojnie. Uhonorowany krzyżem walecznych i orderem Virtuti Militari. Po klęsce Powstania ukrywa się i działa w podziemiu antykomunistycznym na Lubelszczyźnie. W 1946 roku przyjeżdża do Elbląga. Bierze udział w odgruzowywaniu zrujnowanego miasta.

Trzykrotnie aresztowany przez UB pozostał niezłomny.  Zmarł w 1981 roku.

Zbrodniarze z Urzędu Bezpieczeństwa na usługach Sowietów nie dość, że torturowali i mordowali tych żołnierzy, to jeszcze  chcieli z patriotów i bohaterów  zrobić  bandytów i zdrajców, a najlepiej wymazać ich całkowicie z pamięci Narodu; żeby nawet ich grobów nie odnaleziono.

Chcieli zrobić bandytów: z  generała Fildorfa Nila,  rotmistrza Pileckiego,  majora Łupaszki, czy  młodej sanitariuszki Inki.

Komuniści  stworzyli imperium kłamstwa  i represji. Przez ponad 40 lat sami żyli w dostatku tworząc sieć władzy i powiązań, która w dużym stopniu przetrwała niestety do dziś.   Zmieniły się  tylko szyldy, hasła  i tytuły gazet.  Zachowali swoje majątki i wysokie emerytury, zabezpieczyli  wpływy w mediach, poustawiali  swoich sprzedajnych szpiclów na szczeblach władzy.

Ale czy można coś zbudować na kłamstwie i zdradzie? Tylko pogardę dla  szpiclów, katów i tchórzy...

Już po raz szósty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony przez śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Ważny to  dzień,  żeby odkłamać najnowszą historię. IPN odnajduje kolejne groby żołnierzy wyklętych. Przywracamy ich godność.

I dobre jest to, że coraz więcej młodych ludzi chce poznać i pamiętać  o Żołnierzach Niezłomnych. Dobra jest inicjatywa utworzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie – tam gdzie stracono ponad 2800 więźniów politycznych.

O sanitariuszce Ince, rotmistrzu Pileckim, generale Nilu, o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu Roju, Andrzeju Żelaznym Cieniu   należy  młodzież uczyć w szkole. W podręcznikach historii musi być dla nich miejsce. Trzeba ich upamiętniać organizując marsze, tak jak w ostatnią sobotę  w Elblągu. Trzeba utrwalać tamte wydarzenia w kulturze narodowej tworząc filmy, tak jak ostatni "Historia Roja".

Dla Żołnierzy Niezłomnych najważniejsze były trzy  wartości wyryte na tym pomniku Polskiego Państwa Podziemnego – Bóg Honor i Ojczyzna.

Chwała bohaterom!

Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu

Marek Pruszak

 

 

 

Polecane artykuły

05 - 10 - 2016

Rafał Traks: Sport narzędziem promocji i budowania przewagi konkurencyjnej.

Sport jest skutecznym elementem promocyjnym o bardzo wysokim potencjale. Może też być z powodzeniem wykorzystywany jako element budowy przewagi konkurencyjnej miast i regionów. Niestety niewiele miast w Polsce wykorzystuje sport jako narzędzie promocji oraz element budowania przewagi konkurencyjnej. Nasze miasto jest tego najlepszym przykładem. Dzięki szeroko rozumianym działaniom sportowym miasto ma szansę uczestniczyć w życiu społecznym swoich obywateli. Promocja przez sport może być łatwym i skutecznym narzędziem komunikacji z otoczeniem oraz podkreślać przywiązanie mieszkańców do terytorium a, co ważniejsze, poczucie odpowiedzialności za sprawy lokalne.

Więcej …

 

04 - 20 - 2015

Maria Kosecka: Chrońmy dzieci

W 2010 roku w Siedlcach zaginęła roczna dziewczynka - Nikola. Do tej pory jej nie odnaleziono. Ze statystyk prowadzonych przez Centrum Poszukiwania osób Zaginionych ITAKA wynika, że wśród zaginionych dzieci najwięcej jest nastolatków, natomiast dzieci najmłodsze stanowią najmniejszą liczbę zaginięć. Ich przyczyną jest brak odpowiedniej opieki. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczne jest przebywanie dzieci poza domem bez opieki osób dorosłych - członków rodziny, nauczycieli, opiekunów. Radna Maria Kosecka apeluje do mieszkańców.

Więcej …

 

Elbląg w sieci

Facebook Twitter Youtube Google Bookmarks

Galerie zdjęć

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości