Strona główna - Aktualności Miejskie uroczystości 6 rocznicy katastrofy smoleńskiej.

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

12 kwietnia, 2016 Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Miejskie uroczystości 6 rocznicy katastrofy smoleńskiej.

 


 

 

PRZEMÓWIENIE PRZEWODNICZĄCEGO RADY MIEJSKIEJ W ELBLĄGU Z OKAZJI 6. ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

Widziałem harcerkę rudowłosą, co stała wśród tysiąca zniczy Była po prostu nieugięta i ogień miała w swych warkoczach....

6 lat temu pod Smoleńskiem rozbił się polski samolot z delegacją udającą się na obchody 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Wśród ofiar był prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, dowódcy wszystkich rodzajów Wojska Polskiego, przedstawiciele instytucji państwowych i organizacji. Zginęła załoga samolotu i funkcjonariusze BOR. Wśród ofiar była również kobieta dzielna, którą nazwano Anna Solidarność.

Od 1950 roku ciężko pracowała w Stoczni Gdańskiej jako spawaczka i suwnicowa. Określana była wtedy jako przodownica pracy. Od początku zaczęła jednak zabiegać o prawa pracownicze. Tak weszła w konflikt z UB. W 1968 r., gdy domagała się wyjaśnienia defraudacji pieniędzy, podjęto pierwszą próbę wyrzucenia jej z pracy. W obronie koleżanki stanęła cała załoga.

Podczas robotniczego protestu w grudniu 70 Anna Walentynowicz przygotowywała strajkującym posiłki. W styczniu 1971 wybrano ją na delegatkę do rozmów z Władzami.

W 1978 r. została jedną ze współzałożycieli Wolnych Związków Zawodowych. Działała jawnie. Jej mieszkanie było punktem kontaktowym. To sprowadziło na nią dotkliwe szykany ze strony Służby Bezpieczeństwa: zatrzymania, rewizje, groźby zwolnienia z pracy.

W sierpniu 1980, pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, Annę Walentynowicz dyscyplinarnie zwolniono z pracy. Decyzja dyrekcji wywołała strajk, w czasie którego doszło do przełomowego wydarzenia w najnowszej historii Polski - powstał NSZZ Solidarność. Pierwszym postulatem protestujących robotników było przywrócenie Anny Walentynowicz do pracy. Władza uległa i żądaniom i wkrótce przywrócono ją do pracy. W 81 roku podczas spotkania w Radomiu SB podjęła próbę jej otrucia lekiem powodującym odwodnienie.

W stanie wojennym została internowana po rozbiciu strajku w Stoczni Gdańskiej. W marcu 83 Anna Walentynowicz stanęła przed sądem w Grudziądzu oskarżona o organizowanie strajku. Skazano ją na 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Do zakładu karnego trafiła jednak szybko w grudniu 83 za udział w próbie wmurowania tablicy upamiętniającej górników kopalni „Wujek”. Z więzienia zwolniono ją w kwietniu następnego roku ze względu na zły stan zdrowia.

Była inicjatorką protestu głodowego po zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki.

W lipcu 2006 gdański IPN ujawnił, że Annę Walentynowicz inwigilowało ponad 100 tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.

Zginęła w katastrofie smoleńskiej 10 IV. W identyfikacji zwłok w Moskwie uczestniczył jej syn Janusz. Jej ciało nie doznało znacznych uszkodzeń i bez kłopotów je rozpoznał.

Trumna Anny Walentynowicz wróciła do Polski 15 kwietnia wraz z trumnami innych uczestników lotu do Smoleńska. Na płycie lotniska Okęcie odbyła się oficjalna uroczystość przywitania ofiar z udziałem władz i rodzin. Następnie trumny zostały przewiezione karawanami w kondukcie żałobnym ulicami Warszawy na Torwar, skąd mogli je odbierać bliscy ofiar. 21 kwietnia na cmentarzu w Gdańsku odbył się pogrzeb, w którym formalnie została pochowana Anna Walentynowicz.

W lipcu 2012 r, gdy jej rodzina po dwóch latach starań uzyskała wgląd do dokumentacji z sekcji w Moskwie stwierdziła rozbieżności ze stanem faktycznym danych zarówno medycznych ciała zalutowanego w trumnie, jak i dotyczących ubrania w aktach przekazanych polskiej prokuraturze przez Rosjan. W związku z tym niezwłocznie złożono wniosek o ekshumację

We wrześniu 2012 r. po ekshumacji w oparciu o wyniki przeprowadzonych badań DNA prokuratura wojskowa stwierdziła, że w grobie na cmentarzu w Gdańsku znajdowało się ciało innej ofiary katastrofy. Prokuratura poinformowała, że przed oficjalnym pogrzebem ciało Anny Walentynowicz zostało zamienione z ciałem innej osoby i błędnie pochowane w grobie na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Wówczas dokonano ekshumacji szczątków złożonych na Powązkach, które okazały się ciałem Anny Walentynowicz.

W trakcie badania właściwego ciała Anny Walentynowicz w Zakładzie Medycyny Sądowej we Wrocławiu znaleziono cztery metalowe elementy. W opinii śledczych były to nity z poszycia samolotu. Stwierdzono również, że w Moskwie doszło do profanacji ciała - w głowie zaszyte były gumowe rękawiczki i kawałki ubrań. Powtórny pogrzeb legendy Solidarności odbył się na gdańskim cmentarzu Srebrzysko 28 września 2012 roku.

Szanowni Państwo.

Do dziś nie wyjaśniono przyczyn i wszystkich okoliczności tej najtragiczniejszej w dziejach Polski katastrofy lotniczej. Śledztwo toczy się nadal, główny dowód – wrak samolotu niszczeje na polu pod Smoleńskiem; powołano nową komisję, która ma wyjaśnić nieprawidłowości podczas organizacji lotu oraz podczas śledztwa. Tak jak prawda o Katyniu ujawniona po 50 latach stała się fundamentem budowania wolnej Polski, tak prawda o Smoleńsku stanie się jej filarem.

Oddajemy dziś honor śp. Prezydentowi Kaczyńskiemu i wszystkim, którzy lecieli by złożyć hołd pomordowanym w Katyniu polskim oficerom i obywatelom. Cześć ich pamięci!

 

Polecane artykuły

05 - 10 - 2016

Rafał Traks: Sport narzędziem promocji i budowania przewagi konkurencyjnej.

Sport jest skutecznym elementem promocyjnym o bardzo wysokim potencjale. Może też być z powodzeniem wykorzystywany jako element budowy przewagi konkurencyjnej miast i regionów. Niestety niewiele miast w Polsce wykorzystuje sport jako narzędzie promocji oraz element budowania przewagi konkurencyjnej. Nasze miasto jest tego najlepszym przykładem. Dzięki szeroko rozumianym działaniom sportowym miasto ma szansę uczestniczyć w życiu społecznym swoich obywateli. Promocja przez sport może być łatwym i skutecznym narzędziem komunikacji z otoczeniem oraz podkreślać przywiązanie mieszkańców do terytorium a, co ważniejsze, poczucie odpowiedzialności za sprawy lokalne.

Więcej …

 

04 - 20 - 2015

Maria Kosecka: Chrońmy dzieci

W 2010 roku w Siedlcach zaginęła roczna dziewczynka - Nikola. Do tej pory jej nie odnaleziono. Ze statystyk prowadzonych przez Centrum Poszukiwania osób Zaginionych ITAKA wynika, że wśród zaginionych dzieci najwięcej jest nastolatków, natomiast dzieci najmłodsze stanowią najmniejszą liczbę zaginięć. Ich przyczyną jest brak odpowiedniej opieki. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczne jest przebywanie dzieci poza domem bez opieki osób dorosłych - członków rodziny, nauczycieli, opiekunów. Radna Maria Kosecka apeluje do mieszkańców.

Więcej …

 

Elbląg w sieci

Facebook Twitter Youtube Google Bookmarks

Galerie zdjęć

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości