Strona główna - Aktualności Honorowe wyróżnienie dla żołnierza polskiego podziemia.

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

15 kwietnia, 2016 Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Honorowe wyróżnienie dla żołnierza polskiego podziemia.

Na wniosek Posła Rzeczypospolitej Polskiej Jerzego Wilka, Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Marek Pruszak, w imieniu Władz Miasta, wyróżnił Pana Henryka Staniorskiego, żołnierza Armii Krajowej, medalem "Za zasługi dla Elbląga." Wyróżnienie wręczono w dniu 12.04.2016 r.


 

Pan Henryk Staniorski urodził się 12.04.1926 r. w Ławach ( powiat Ostrołęka ) województwo warszawskie. Za pośrednictwem ojca Józefa Staniorskiego, wstąpił do Armii Krajowej w kwietniu 1942 r. Na przełomie 1943/44 r. rozpoczął intensywne szkolenia z zakresu wojskowego, w tym kursu młodych dowódców przerwanego po wkroczeniu do Polski Armii Radzieckiej. Po rozwiązaniu Armii Krajowej, został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa na terenie Gimnazjum Mechanicznego w Ostrołęce, gdzie podjął naukę. Miał wtedy 19 lat. W więzieniu przebywał od 14.01.1946 r. do 10.06.1947 r. Zwolniony na podstawie amnestii w 1947 r.

Po wyjściu z więzienia tj. 29.06.1947 r. osiedlił się w Elblągu gdzie przebywa do chwili obecnej. Od 30.04.1991 r. do 05.09.2010 r. był członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Elblągu. Będąc działaczem związku, pełnił funkcje pracownika działu socjalnego, Skarbnika, Sekretarza, Wiceprezesa oraz Prezesa.

Pan Henryk Staniorski będąc członkiem Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przyczynił się do ustanowienia patronatu Armii Krajowej nadanemu Szkole Podstawowej nr 15 w Elblągu. Kolejną inicjatywą do której się przyczynił, było wybudowanie pomnika poświęconego żołnierzom AK przy Szkole Muzycznej. Odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Walki o Niepodległość, Srebrnym Krzyżem Zasługi a także Medalem „Pro Memoria”.

 

 

Polecane artykuły

05 - 10 - 2016

Rafał Traks: Sport narzędziem promocji i budowania przewagi konkurencyjnej.

Sport jest skutecznym elementem promocyjnym o bardzo wysokim potencjale. Może też być z powodzeniem wykorzystywany jako element budowy przewagi konkurencyjnej miast i regionów. Niestety niewiele miast w Polsce wykorzystuje sport jako narzędzie promocji oraz element budowania przewagi konkurencyjnej. Nasze miasto jest tego najlepszym przykładem. Dzięki szeroko rozumianym działaniom sportowym miasto ma szansę uczestniczyć w życiu społecznym swoich obywateli. Promocja przez sport może być łatwym i skutecznym narzędziem komunikacji z otoczeniem oraz podkreślać przywiązanie mieszkańców do terytorium a, co ważniejsze, poczucie odpowiedzialności za sprawy lokalne.

Więcej …

 

04 - 20 - 2015

Maria Kosecka: Chrońmy dzieci

W 2010 roku w Siedlcach zaginęła roczna dziewczynka - Nikola. Do tej pory jej nie odnaleziono. Ze statystyk prowadzonych przez Centrum Poszukiwania osób Zaginionych ITAKA wynika, że wśród zaginionych dzieci najwięcej jest nastolatków, natomiast dzieci najmłodsze stanowią najmniejszą liczbę zaginięć. Ich przyczyną jest brak odpowiedniej opieki. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczne jest przebywanie dzieci poza domem bez opieki osób dorosłych - członków rodziny, nauczycieli, opiekunów. Radna Maria Kosecka apeluje do mieszkańców.

Więcej …

 

Elbląg w sieci

Facebook Twitter Youtube Google Bookmarks

Galerie zdjęć

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości