Aktualności
- Szczegóły
Miejskie uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Za nami miejska uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wydarzenie odbyło się w pięknych i przyjaznych progach Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
Nauczyciele każdego dnia poświęcają się tej trudnej, ale niezwykle pięknej pracy. Warto podkreślać jak ważne, zwłaszcza w dzisiejszym świecie jest, aby dobrze uczyć, prawidłowo tłumaczyć i z zapałem edukować. W tym zawodzie chodzi przecież o przyszłość naszych dzieci, a także w skali marko o przyszłość naszego kraju. Nauczyciele zawsze byli, są i będą niezwykłą grupą zawodową, która odgrywa kluczową rolę społeczną.
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto dla wszystkich nauczycieli, pedagogów i pracowników oświaty. Z tej okazji pragniemy wszystkim złożyć najserdeczniejsze życzenia zdrowia, siły i wytrwałości w dalszej pracy. Niech każdy dzień przyniesie Wam nowe wyzwania, a praca była pełna satysfakcji i radości.
Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i poświęcenie!
- Szczegóły
Otwarcie wystawy „35-lecia odrodzonego Senatu RP”

Bogdan Borusewicz, legenda polskiej opozycji, uświetnił otwarcie wystawy „35-lecia odrodzonego Senatu RP”.
W poniedziałek, 7 października, o godz. 17:00 w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu odbyło się uroczyste otwarcie podróżującej po Polsce wystawy z okazji „35 lat odrodzonego Senatu RP”.
Wydarzenie uświetni udział Bogdana Borusewicza – legendy polskiej opozycji oraz wieloletniego marszałka Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Otwarcie wystawy było połączone z otwartym spotkaniem z marszałkiem Borusewiczem, które odbyło się w Kino Światowid. W uroczystości uczestniczyła Grażyna Kluge - Przewodnicząca Rady Miejskiej w Elblągu, Antoni Czyżyk Wiceprzewodniczący Rady Miejskie w Elblągu, Małgorzata Adamowicz Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Elblągu oraz wielu radnych Rady Miejskiej w Elblągu.
Wystawa, przygotowana przez Kancelarię Senatu, przybliża historię odrodzenia Izby Wyższej polskiego parlamentu, jej dokonania, zmieniające się z czasem funkcje i uprawnienia. Ekspozycja ma na celu popularyzację wiedzy o roli Senatu w budowaniu demokracji w Polsce po 1989 roku, ukazując najważniejsze momenty od przywrócenia Izby, aż po obecne wydarzenia XI kadencji. W Miasto Elbląg wystawa zagości z inicjatywy senatora Jerzy Wcisła
Wystawa stanowi doskonałą okazję dla mieszkańców Miasto Elbląg i regionu, aby dowiedzieć się więcej o roli Senatu w odradzającej się demokracji Polski oraz o ważnych postaciach, które miały wpływ na jego kształt. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią Polski.
- Szczegóły
Inauguracja Roku Akademickiego w AMiSNS

Dziś odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu! To wyjątkowy dzień dla uczelni, jej pracowników naukowych oraz studentów, którzy rozpoczynają nowy etap w swojej edukacyjnej drodze.
W wydarzeniu uczestniczyły władze samorządowe z Grażyną Kluge, Przewodniczącą Rady Miejskiej w Elblągu na czele. Władze wojewódzkie, państwowe, a także przyjaciele uczelni. Wszyscy zgodnie podkreślali wagę kształcenia wyższego w Elblągu i regionie.
To był wyjątkowy dzień pełen wzruszeń i nadziei na owocny rok akademicki!
- Szczegóły
Konferencja Zdrowych Miast Polskich - "Profilaktyka przez całe życie"

Dzień pełen inspirujących wykładów podczas Konferencji Zdrowych Miast Polskich "Profilaktyka przez całe życie"!
Dzisiejszy dzień, po oficjalnym otwarciu konferencji, rozpoczął się od wykładów inauguracych na temat zagrożeń współczesnego świata dla zdrowia psychicznego oraz chirurgii endoskopowej w profilaktyce i leczeniu raka jelita grubego.
Takie wydarzenia są niezwykle ważne dla naszego zdrowia i jakości życia. Profilaktyka to klucz do długiego i pełnego energii życia!
Jutro czeka nas kolejny pełen wiedzy. Dzień drugi konferencji przepełniony będzie kolejnymi bardzo ciekawymi wykładami!
- Szczegóły
Inauguracja i jubileusz Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych

Za nami inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych, która połączona była z obchodami jubileuszu XXV-lecia Uniwersytetu.
To ważne, że po tylu latach idea i misja Uniwersytetu nadal się rozwija, a uczestnicy mogą z powodzeniem rozwijać swoje pasje, marzenia, spotykać się, rozmawiać, wymieniać poglądy, ale również wspólnie tworzyć, być kreatywnymi – są to zadania, które z całą pewnością stawiają przed sobą słuchacze Uniwersytetu na cały rok akademicki.
- Szczegóły
Uroczysta inauguracja roku akademickiego w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu

Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu uroczyście zainaugurowała rok akademicki 2024/2025.
Na ręce Rektora uczelni Jarosława Niedojadło, Małgorzata Adamowicz, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Elblągu wręczyła list gratulacyjny.
Z okazji inauguracji Wiceprzewodnicząca życzyła również całej społeczności akademickiej w imieniu swoim oraz Radnych Rady Miejskiej w Elblągu, aby rozpoczynający się rok obfitował w sukcesy w sferze zawodowej, jak również prywatnej.
Gaudeamus igitur elbląscy żacy!
- Szczegóły
85. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Dziś (27 września) w Elblągu obchodzone były uroczystości 85. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.
Hołd bohaterom walki konspiracyjnej podczas II Wojny Światowej oddali kombatanci, przedstawiciele władz miasta, regionu, radni Rada Miejska w Elblągu, zaproszeni goście oraz młodzież. Uroczystości rocznicowe miały miejsce przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego (ul. gen. Stefana Grota-Roweckiego / Skwer Rotmistrza Pileckiego).
Polskie Państwo Podziemne obejmowało w swojej działalności nie tylko struktury wojskowe, ale także struktury administracyjne i parlamentarne. Stanowiło dowód na to, że mimo represji suwerenna Polska nie tylko nie przestała istnieć, ale także jest dobrze zorganizowana, a Naród Polski wciąż pozostaje gospodarzem we własnym kraju.
Powstanie Polskiego Państwa Podziemnego było fenomenem na skalę światową. Polacy, mimo doznanego okrucieństwa nie zamierzali składać broni i biernie przyglądać się działaniom okupantów.
Dziś mija 85 lata od tamtych wydarzeń, o których pamięć wciąż pozostaje żywa w sercach Polaków. Wydarzenia tamtych czasów są lekcją prawdziwego patriotyzmu, o której nie wolno nam zapomnieć. Pamiętajmy o wszystkich, którzy z narażeniem życia walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny.
- Szczegóły
IV Sesja Rady Miejskiej w Elblągu
- Szczegóły
Informacja Prezydenta z działalności między sesjami
- Szczegóły
85. rocznica napaści Związku Sowieckiego na Polskę

(...) 17 września 1939 r. to data, która odcisnęła tragiczne piętno w historii Polski. Tego dnia, nad ranem Polska otrzymała zdradziecki cios w plecy. Armia Czerwona przekroczyła wschodnie granice naszego kraju, tym samym ZSRR zrealizowało pakt Ribbentrop-Mołotow i w konsekwencji przypieczętowało czwarty rozbiór Polski (...)
Dzisiaj przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu przy ul. Agrykola, odbyły się uroczystości związane z 85. rocznicą napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Obchody rocznicowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Wszystkich Świętych, następnie odbyło się przejście na cmentarz pod Krzyż Katyński, odegrane zostały hymny: państwowy Rzeczpospolitej Polskiej i Sybiraków. Nie zabrakło przemówień okolicznościowych, apelu pamięci i salwy honorowej. Uroczystość zakończona została składaniem kwiatów.

