Strona główna - Aktualności

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

10 maja, 2016 Uwaga, otwiera nowe okno.

71 rocznica wyzwolenia KL Stutthof, podobozu w Elblągu.

W południe, 9 maja, 2016 r. mieszkańcy Elbląga wraz z przedstawicielami władz samorządowych złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wyzwolenie filii obozu koncentracyjnego Stutthof mieszczącej  się w naszym mieście. Jest to mniej znana część historii Elbląga. Podobozy KL Stutthof funkcjonowały na terenie Gdańska, Gdyni, Bydgoszczy, Pruszcza Gdańskiego, Starogardu Gdańskiego, Polic a także w mniejszych miastach oraz wsiach. Pierwszy podobóz w Elblągu z niem. Aussenstelle Elbing des Zivilgefangenenlagers Stutthof powstał na terenie pożydowskiej fabryki pędzli i szczotek T. Neumanna przy ul. Tannenbergallee 75 (obecnie Aleja Grunwaldzka ) która należała wówczas do zakładów Schichaua. Więźniowie wykonywali niewolniczą pracę na terenie większości dużych elbląskich zakładów pracy. W późniejszym okresie na terenie Elbląga powstały również podobozy stoczniowy i mostowy gdzie przy umocnieniach inżynieryjnych pracowały więźniarki przywiezione do miasta między innymi z obozów koncentracyjnych na Łotwie. Obok filii obozu koncentracyjnego w naszym mieście funkcjonowały również obozy pracy przymusowej. Ewakuacja obozów miała miejsce 25 stycznia rano natomiast wejście żołnierzy Armii Czerwonej i wyzwolenie obozu Stutthof odbyło się w dniu 9 maja 1945 r. W momencie wkroczenia armii radzieckiej na teren obozu pozostało w nim jedynie 140 więźniów którzy ze względów zdrowotnych nie nadawali się do przeprowadzenia ewakuacji.

 

10 maja, 2016 Uwaga, otwiera nowe okno.

Miejskie obchody 71 rocznicy zakończenia II wojny światowej.

W niedzielne południe, przy grobach aliantów na Cmentarzu Agrykola odbyły się uroczystości 71 rocznicy zakończenia II wojny światowej. W obchodach udział wzięli  parlamentarzyści ziemi elbląskiej, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, przedstawiciele kościoła oraz służb mundurowych. Oprawę zapewnił pododdział reprezentacyjny 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej a także uczniowie elbląskich szkół w tym klas mundurowych.

 

06 maja, 2016 Uwaga, otwiera nowe okno.

Święty Mikołaj patronem Elbląga.

5 maja br. w auli Biblioteki Elbląskiej im. C. Kamila Norwida  odbyła  się uroczysta XVI sesja Rady Miejskiej w Elblągu podczas której radni podjęli uchwałę o wyrażeniu woli aby Św. Mikołaj, Biskup Miry został patronem Elbląga. Poniżej treść uchwały wraz z uzasadnieniem

 

Więcej…

 

04 maja, 2016 Uwaga, otwiera nowe okno.

Witaj Maj, Trzeci Maj !

W Elblągu jak i w całym kraju odbyły się uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W naszym mieście 225 rocznicę uchwalenia pierwszej europejskiej ustawy zasadniczej, świętowano na Placu Katedralnym. Wystąpienia Wicewojewody Warmińsko – Mazurskiego Sławomira Sadowskiego, Prezydenta Miasta Elbląga Witolda Wróblewskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu Marka Pruszaka, poprzedziła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny oraz mieszkańców. Poniżej przemówienie oraz życzenia Przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu Marka Pruszaka.

 

Więcej…

 

25 kwietnia, 2016 Uwaga, otwiera nowe okno.

XV sesja Rady Miejskiej w Elblągu.

W dniu 21 kwietnia 2016 r. (czwartek) o godz. 10:00 w gmachu Urzędu Miejskiego w Elblągu odbyła się XV Sesja Rady Miejskiej. Radni procedowali m.in. nad informacją dotyczącą realizacji Programu "Karta Dużej Rodziny" za okres od stycznia do grudnia 2015 r. Sprawozdaniem z działalności Straży Miejskiej w Elblągu za rok 2015 oraz projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy gruntu przy ul. Okólnik w Elblągu, z Fundacją Leczenia Dzieci Niepełnosprawnych Hipoterapią "KOŃSKIE ZDROWIE". Rada Miejska jednogłośnie przyjęła apel do Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro o podjęcie działań zmierzających do utworzenia Sądu Apelacyjnego w Elblągu. Podczas sesji, wyróżniony medalem "za zasługi dla Elbląga" został wieloletni dziennikarz sportowy Pan Jerzy Kuczyński.

Więcej…

 

Strona 8 z 16

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Polecane artykuły

05 - 10 - 2016

Rafał Traks: Sport narzędziem promocji i budowania przewagi konkurencyjnej.

Sport jest skutecznym elementem promocyjnym o bardzo wysokim potencjale. Może też być z powodzeniem wykorzystywany jako element budowy przewagi konkurencyjnej miast i regionów. Niestety niewiele miast w Polsce wykorzystuje sport jako narzędzie promocji oraz element budowania przewagi konkurencyjnej. Nasze miasto jest tego najlepszym przykładem. Dzięki szeroko rozumianym działaniom sportowym miasto ma szansę uczestniczyć w życiu społecznym swoich obywateli. Promocja przez sport może być łatwym i skutecznym narzędziem komunikacji z otoczeniem oraz podkreślać przywiązanie mieszkańców do terytorium a, co ważniejsze, poczucie odpowiedzialności za sprawy lokalne.

Więcej …

 

04 - 20 - 2015

Maria Kosecka: Chrońmy dzieci

W 2010 roku w Siedlcach zaginęła roczna dziewczynka - Nikola. Do tej pory jej nie odnaleziono. Ze statystyk prowadzonych przez Centrum Poszukiwania osób Zaginionych ITAKA wynika, że wśród zaginionych dzieci najwięcej jest nastolatków, natomiast dzieci najmłodsze stanowią najmniejszą liczbę zaginięć. Ich przyczyną jest brak odpowiedniej opieki. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczne jest przebywanie dzieci poza domem bez opieki osób dorosłych - członków rodziny, nauczycieli, opiekunów. Radna Maria Kosecka apeluje do mieszkańców.

Więcej …

 

Elbląg w sieci

Facebook Twitter Youtube Google Bookmarks

Galerie zdjęć

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości