Strona główna - Aktualności Elbląskie uroczystości 76 rocznicy Mordu Katyńskiego.

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

13 kwietnia, 2016 Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Elbląskie uroczystości 76 rocznicy Mordu Katyńskiego.

W dniu 13 kwietnia 2016 r. odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające wydarzenia mordu dokonanego przez władze sowieckie na polskich obywatelach w 1940 r. Poniżej wiersz Zbigniewa Herberta oraz przemówienie Przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu Marka Pruszaka.

 

 

przeleciał ptak

przepływa obłok
upada liść

kiełkuje ślaz
i cisza jest na wysokościach
i dymi mgłą
katyński las

tylko guziki nieugięte
potężny głos zamilkłych chórów
tylko guziki nieugięte
guziki z płaszczy i mundurów

Zbigniew Herbert

PRZEMÓWIENIE PRZEWODNICZĄCEGO RADY MIEJSKIEJ W ELBLĄGU MARKA PRUSZAKA

Była wiosna, przyroda znów się budziła, zakwitały leśne zawilce, drzewa zazieleniły się liśćmi. Słychać  z oddali jakieś wystrzały, tysiące pojedynczych strzałów. To nie było polowanie.... W  1940 roku zamordowano w lesie katyńskim i innych miejscach 21 768  polskich obywateli -  ludzi różnych wyznań i  zawodów: żołnierzy, duchownych, policjantów, nauczycieli, lekarzy, urzędników, inżynierów, prawników i przedsiębiorców.

Wszystkich zabito bez sądu. Było to ludobójstwo Sowietów na polskim Narodzie. Zemsta za zwycięską Bitwę Warszawską z 20 roku, gdy Polska w cudowny sposób obroniła Europę przed ekspansją  komunizmu. Historycy wskazują na źródła zbrodni katyńskiej  w pakcie niemiecko-radzieckim i imperialnych planach Stalina.

W maju `45 r. Rzesza Niemiecka przegrywa wojnę. Dla  Polski jednak to zwycięstwo ma gorzki smak.   Po  wojnie  Polska istnieje, ale nie jest suwerenna.  Próbuje się też zafałszować naszą historię i tożsamość.

Ważnym elementem fałszowania polskich dziejów  było kłamstwo katyńskie od 1943 roku, aż do lat 90-tych. Zakazali nam mówić o Katyniu.  Rodziny ofiar nie miały prawa do publicznej żałoby i godnego upamiętnienia bliskich. Aparat kłamstwa i propagandy monstrualnie rozwinięty w ZSRR był skutecznie stosowany przez polskich działaczy PZPR.   Polacy mówiący prawdę płacili wysoką cenę.  W roku `49 za wykrzyczaną na lekcji prawdę o Katyniu Józef Bałka uczeń z Chełma został skazany na trzy lata  więzienia.

Jedynymi świadkami Zbrodni Katyńskiej  miały pozostać chyba  te nieugięte guziki z wiersza Herberta.

Śp. Prezydent Lech Kaczyński w swoim niewygłoszonym przemówieniu z 10 IV 2010 roku pisał tak: „Katyń i kłamstwo katyńskie stały się bolesną raną polskiej historii, ale także na długie dziesięciolecia zatruły relacje między Polakami i Rosjanami. Nie da się budować trwałych relacji na kłamstwie. Kłamstwo dzieli ludzi i narody. Przynosi nienawiść i złość. Dlatego potrzeba nam prawdy.(…). My, chrześcijanie, wiemy o tym dobrze: prawda, nawet najboleśniejsza, wyzwala. Łączy. Przynosi sprawiedliwość. Pokazuje drogę do pojednania.
Ta droga(…) wymaga czytelnych znaków. Na tej drodze trzeba partnerstwa, dialogu równych z równymi, a nie imperialnych tęsknot. Trzeba myślenia o wspólnych wartościach: o (...) wolności, pluralizmie, a nie – o strefach wpływów”.
W 76. rocznicę mordu katyńskiego przychodzimy pod ten biały krzyż – znak cierpienia, ale i miłosierdzia, symbol zwycięstwa nad śmiercią. Przychodzimy, by złożyć  hołd dziesiątkom tysięcy Polaków zamordowanych w miejscach sowieckiej kaźni.

 

Chwała bohaterom!

Polecane artykuły

05 - 10 - 2016

Rafał Traks: Sport narzędziem promocji i budowania przewagi konkurencyjnej.

Sport jest skutecznym elementem promocyjnym o bardzo wysokim potencjale. Może też być z powodzeniem wykorzystywany jako element budowy przewagi konkurencyjnej miast i regionów. Niestety niewiele miast w Polsce wykorzystuje sport jako narzędzie promocji oraz element budowania przewagi konkurencyjnej. Nasze miasto jest tego najlepszym przykładem. Dzięki szeroko rozumianym działaniom sportowym miasto ma szansę uczestniczyć w życiu społecznym swoich obywateli. Promocja przez sport może być łatwym i skutecznym narzędziem komunikacji z otoczeniem oraz podkreślać przywiązanie mieszkańców do terytorium a, co ważniejsze, poczucie odpowiedzialności za sprawy lokalne.

Więcej …

 

04 - 20 - 2015

Maria Kosecka: Chrońmy dzieci

W 2010 roku w Siedlcach zaginęła roczna dziewczynka - Nikola. Do tej pory jej nie odnaleziono. Ze statystyk prowadzonych przez Centrum Poszukiwania osób Zaginionych ITAKA wynika, że wśród zaginionych dzieci najwięcej jest nastolatków, natomiast dzieci najmłodsze stanowią najmniejszą liczbę zaginięć. Ich przyczyną jest brak odpowiedniej opieki. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczne jest przebywanie dzieci poza domem bez opieki osób dorosłych - członków rodziny, nauczycieli, opiekunów. Radna Maria Kosecka apeluje do mieszkańców.

Więcej …

 

Elbląg w sieci

Facebook Twitter Youtube Google Bookmarks

Galerie zdjęć

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
Naszą witrynę przegląda teraz 34 gości