Strona główna - Aktualności Witaj Maj, Trzeci Maj !

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

04 maja, 2016 Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Witaj Maj, Trzeci Maj !

W Elblągu jak i w całym kraju odbyły się uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W naszym mieście 225 rocznicę uchwalenia pierwszej europejskiej ustawy zasadniczej, świętowano na Placu Katedralnym. Wystąpienia Wicewojewody Warmińsko – Mazurskiego Sławomira Sadowskiego, Prezydenta Miasta Elbląga Witolda Wróblewskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu Marka Pruszaka, poprzedziła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny oraz mieszkańców. Poniżej przemówienie oraz życzenia Przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu Marka Pruszaka.

 

 

Przypomnijmy, tzw. Konstytucja 3 Maja, właściwa nazwa Ustawa Rządowa z dnia 3 maja 1791 r. była pierwszym tak nowoczesnym aktem prawnym w XVIII wiecznej Europie. Ówczesna ustawa zasadnicza wprowadziła trójstopniowy podział władzy w I Rzeczypospolitej oparty na władzy wykonawczej , ustawodawczej oraz sądowniczej. Konstytucja likwidowała wady ustrojowe państwa polegające na nadmiernych przywilejach demokracji szlacheckiej oraz wadliwym systemie wyborczym tzw. wolnej elekcji. Uchwalony dokument zmienił ustrój państwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów na monarchię konstytucyjną. Dzięki decyzji Sejmu wprowadzono zrównanie praw politycznych mieszczan i szlachty, odebrano prawo do decyzji w imieniu państwa ubogiej szlachcie tzw. gołocie oraz wprowadzono ochronę prawną chłopów.

Od czasu odzyskania niepodległości w 1918 r. Święto Konstytucji 3 maja obchodzone było jako najważniejsze święto państwowe.

Poniżej przemówienie Przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu Marka Pruszaka.

 

Witaj majowa jutrzenko,

świeć naszej polskiej krainie...

Witaj Maj, Trzeci Maj!
u Polaków błogi raj!


„Wszystko i wszędzie

większością głosów zdecydowane być powinno,

przeto liberum veto konfederacyjne wszelakiego gatunku

i sejmy konfederackie

jako duchowi niniejszej Konstytucji przeciwne,

rząd obalające, społeczności niszczące

na zawsze znosimy.”

W imieniu Rady Miejskiej w Elblągu

w 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

życzę wszystkim elblążanom szczęścia

w Państwa rodzinach i wszelkiej pomyślności

w życiu osobistym.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu

Marek Pruszak

 

Polecane artykuły

05 - 10 - 2016

Rafał Traks: Sport narzędziem promocji i budowania przewagi konkurencyjnej.

Sport jest skutecznym elementem promocyjnym o bardzo wysokim potencjale. Może też być z powodzeniem wykorzystywany jako element budowy przewagi konkurencyjnej miast i regionów. Niestety niewiele miast w Polsce wykorzystuje sport jako narzędzie promocji oraz element budowania przewagi konkurencyjnej. Nasze miasto jest tego najlepszym przykładem. Dzięki szeroko rozumianym działaniom sportowym miasto ma szansę uczestniczyć w życiu społecznym swoich obywateli. Promocja przez sport może być łatwym i skutecznym narzędziem komunikacji z otoczeniem oraz podkreślać przywiązanie mieszkańców do terytorium a, co ważniejsze, poczucie odpowiedzialności za sprawy lokalne.

Więcej …

 

04 - 20 - 2015

Maria Kosecka: Chrońmy dzieci

W 2010 roku w Siedlcach zaginęła roczna dziewczynka - Nikola. Do tej pory jej nie odnaleziono. Ze statystyk prowadzonych przez Centrum Poszukiwania osób Zaginionych ITAKA wynika, że wśród zaginionych dzieci najwięcej jest nastolatków, natomiast dzieci najmłodsze stanowią najmniejszą liczbę zaginięć. Ich przyczyną jest brak odpowiedniej opieki. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczne jest przebywanie dzieci poza domem bez opieki osób dorosłych - członków rodziny, nauczycieli, opiekunów. Radna Maria Kosecka apeluje do mieszkańców.

Więcej …

 

Elbląg w sieci

Facebook Twitter Youtube Google Bookmarks

Galerie zdjęć

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości