Strona główna - Aktualności Zmarł Jerzy Julian Szewczyński, żołnierz AK i honorowy obywatel Elbląga

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

18 maja, 2016 Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Zmarł Jerzy Julian Szewczyński, żołnierz AK i honorowy obywatel Elbląga

W wieku 94 lat zmarł Jerzy Julian Szewczyński, honorowy obywatel Elbląga, żołnierz Armii Krajowej, prezes elbląskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa, Wilna, Grodna i Ziemi Wołyńskiej, prezes elbląskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się mszą świętą w Kościele pw. Wszystkich Świętych przy ul. Agrykola o godz. 13:00. Wyprowadzenie trumny z ciałem a następnie pogrzeb w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Agrykola odbędzie się o godz. 14:00

Jerzy Julian Szewczyński zwiazał się z Wojskiem Polskim 28 sierpnia 1939 r. wstępując na ochotnika do Korpusu Ochrony Pogranicza. W trakcie okupacji sowieckiej i niemieckiej pracował i uczył się na tajnych kompletach. 1 września 1943 r. złożył przysięgę na żołnierza Armii Krajowej . Otrzymał pseudonim "Kowal". Od września 1945 r. rozpoczął naukę w Oficerskiej Szkole Lotniczej we Wrocławiu, podczas której został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i więziony przez 5 miesięcy. Do Elbląga przybył w 1947 r. Zorganizował inicjatywę "Opłatek Pojednania", która odbywała się cyklicznie się co roku. Udział w niej brało kilkaset osób które przyjechały do Elbląga z Kresów Wschodnich. Angażował się mocno w propagowanie tradycji i historii Armii Krajowej biorąc udział w wielu wydarzeniach edukacyjnych w naszym mieście. Jerzy Julian Szewczyński był inicjatorem postawienia obelisku upamiętniającego Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i Żołnierzy Wyklętych- Niezłomnych. Był inicjatorem nadania wielu ulicom elbląskim nazw związanych z najnowsza historią Polski.

 

Polecane artykuły

05 - 10 - 2016

Rafał Traks: Sport narzędziem promocji i budowania przewagi konkurencyjnej.

Sport jest skutecznym elementem promocyjnym o bardzo wysokim potencjale. Może też być z powodzeniem wykorzystywany jako element budowy przewagi konkurencyjnej miast i regionów. Niestety niewiele miast w Polsce wykorzystuje sport jako narzędzie promocji oraz element budowania przewagi konkurencyjnej. Nasze miasto jest tego najlepszym przykładem. Dzięki szeroko rozumianym działaniom sportowym miasto ma szansę uczestniczyć w życiu społecznym swoich obywateli. Promocja przez sport może być łatwym i skutecznym narzędziem komunikacji z otoczeniem oraz podkreślać przywiązanie mieszkańców do terytorium a, co ważniejsze, poczucie odpowiedzialności za sprawy lokalne.

Więcej …

 

04 - 20 - 2015

Maria Kosecka: Chrońmy dzieci

W 2010 roku w Siedlcach zaginęła roczna dziewczynka - Nikola. Do tej pory jej nie odnaleziono. Ze statystyk prowadzonych przez Centrum Poszukiwania osób Zaginionych ITAKA wynika, że wśród zaginionych dzieci najwięcej jest nastolatków, natomiast dzieci najmłodsze stanowią najmniejszą liczbę zaginięć. Ich przyczyną jest brak odpowiedniej opieki. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczne jest przebywanie dzieci poza domem bez opieki osób dorosłych - członków rodziny, nauczycieli, opiekunów. Radna Maria Kosecka apeluje do mieszkańców.

Więcej …

 

Elbląg w sieci

Facebook Twitter Youtube Google Bookmarks

Galerie zdjęć

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości